Wnętrza gigantów

Nagradzany serial przyrodniczy przedstawia dzieje ewolucji największych zwierząt świata - ujawnia, jak funkcjonują wnętrza ich ciał i prezentuje, jak te wspaniałe stworzenia przystosowywały się do swojego środowiska na przestrzeni tysięcy lat. Zespół ekspertów analizuje anatomię niebezpiecznych drapieżników, rzadkich zwierząt roślinożernych i potworów morskich, takich jak ważący 55 ton i mierzący ponad 19 metrów kaszalot.
Następny odcinek Śr 19 Lutego 00.15
Sprawdź program
Dowiedz się więcej

Zęby

Kaszaloty posiadają w szczękach dolnych od 20 do 26 zębów, które wyrastają im dopiero w okresie dojrzewania. Każdy z tych zębów waży ok. 900 gramów. Zęby w szczęce górnej zazwyczaj wcale nie przecinają dziąseł. Kaszaloty mają zwyczaj połykania swojego łupu w całości, tak więc zęby nie są im potrzebne w procesie żywienia. Co więcej, niektóre z upolowanych zdrowych kaszalotów wcale nie miały zębów.

Płetwy

Bez pośpiechu kaszalot pływa przy powierzchni wody z prędkością 5-15 km/h, jednak gdy ucieka przed niebezpieczeństwem, potrafi przyspieszyć do 34-35 km/h i utrzymać tę prędkość do godziny. Pływanie ułatwiają kaszalotom mierzące 1,5 metra długości i metr szerokości płetwy w kształcie wioseł, które służą do sterowania w wodzie, oraz potężna płetwa ogonowa, napędzająca prędkość.

Układ pokarmowy

Kaszaloty spożywają około tony ryb i kałamarnic dziennie. Umożliwia to wyjątkowa budowa ich organów wewnętrznych. Żołądek wieloryba może pomieścić do 500 litrów płynów, a jelito osiąga długość 160 metrów!

Dowiedz się więcej
 • W następnym odcinku

  Żarłacz biały

  W odcinku "Żarłacz biały": eksperci udają się do Afryki Południowej, by przeprowadzić sekcję ważącego 900 kg żarłacza białego, który zaplątał się w sieć zabezpieczającą plażę.

 • W następnym odcinku

  Pyton birmański

  W odcinku "Pyton - potwór": w jaki sposób pochodzące z południowo-wschodniej Azji węże zadomowiły się w amerykańskim Parku Narodowym Everglades? Zespół ekspertów robi sekcję dwóch pytonów, by znaleźć odpowiedź na to pytanie.

 • W następnym odcinku

  Kałamarnica olbrzymia

  W odcinku "Kałamarnica olbrzymia": kałamarnica, o której krążyły legendy, zanim w XIX wieku zostało potwierdzone jej istnienie, zostanie poddana sekcji.

 • W następnym odcinku

  Lew i tygrys

  W odcinku "Wielkie koty": specjaliści robią sekcję lwa i tygrysa, by zbadać wewnętrzne podobieństwa pomiędzy tymi potężnymi kotami.

 • W następnym odcinku

  Niedźwiedź polarny

  W odcinku "Niedźwiedź polarny": dołączcie do grupy eskimoskich myśliwych, naukowców i specjalistów od sekcji, którzy zajrzą do wnętrza słynnego niedźwiedzia polarnego. Czy ta bestia ma wystarczającą zdolność adaptacji, by dobrze rozwijać się w zmieniającym się gwałtownie środowisku?

 • W następnym odcinku

  Dromader

  W odcinku "Dromader": nasza ekipa odkrywa sekret wielbłądziego garbu i sprawdza, w jaki sposób elastyczne nogi i rozciągliwe wargi umożliwiają wielbłądowi przetrwanie w suchym i nieprzyjaznym środowisku.

 • W następnym odcinku

  Kazuar hełmiasty

  W odcinku "Ptak - dinozaur": kazuar hełmiasty to potężny ptak owiany groźną sławą, odnaleziony w australijskim lesie deszczowym. Zespół specjalistów przeprowadza sekcję, by rozwikłać zagadkę pieśni godowej o głębokim i donośnym brzmieniu.

 • W następnym odcinku

  Żółw skórzasty

  W odcinku "Żółw skórzasty": w jaki sposób żółw skórzasty trawi śmiercionośną meduzę i co można znaleźć wewnątrz jego głowy? Oglądajcie, jak zespół ekspertów przeprowadza sekcję niezwykłego zwierzęcia.

 • W następnym odcinku

  Koń pełnej krwi angielskiej

  W odcinku "Koń wyścigowy": konia wyścigowego wyróżnia niezwykła prędkość i wytrwałość. Dzięki sekcji przeprowadzanej w tym odcinku dowiecie się, jakie cechy anatomiczne czynią z tego konia największego sportowca naszej planety.

 • W następnym odcinku

  Pawian czakma

  W odcinku "Pawian czakma": w Afryce Południowej zespół ekspertów dokonuje sekcji potężnego pawiana, by przekonać się, czy prawdziwe są informacje o jego niezwykłym podobieństwie do człowieka.

 • W następnym odcinku

  Hipopotam

  W odcinku "Hipopotam": nasz zespół dokona makabrycznej sekcji, zagłębiając się w jelita i żołądek zambijskiego hipopotama, by przekonać się, jakim żarłokiem jest to zwierzę.

 • W następnym odcinku

  Kangur rudy

  W odcinku "Kangur": eksperci udają się do Australii, by przeprowadzić sekcję kangura, najsłynniejszego zwierzęcia tego kraju, i zdobyć fascynującą wiedzę o jego narządach płciowych.

 • W następnym odcinku

  Tropikalna puszcza na Borneo

  W odcinku "Puszcza": nasz zespół ekspertów podejmuje największe jak dotąd wyzwanie - sekcję ekosystemu dżungli. Przekonacie się, że istnieją wodospady płynące w górę i że pasożyty są niezbędne dla utrzymania równowagi w puszczy.

 • W następnym odcinku

  Kaszalot

  W odcinku "Kaszalot": koparki, ciężarówki i powściągliwy chirurg drzew dołączą do zespołu, by dokonać sekcji kaszalota - jednego z najbardziej niezwykłych stworzeń na naszej planecie.

Następny odcinek

Śr 19 Lutego 00.15