Galapagos

Spędzając znaczną część życia na filmowaniu przyrody, odwiedziłem wiele pięknych miejsc, jednak żadne z nich nie dorównuje oryginalnością wyspom Galapagos. Okrzyknięto je najwspanialszym eksperymentem przyrodniczym, jako że tutejsze życie ewoluowało w izolacji, co doprowadziło do zadziwiających rezultatów.

— David Attenborough

Aktywność
wulkaniczna

13
erupcji
podczas minionego stulecia

A to z powodu potrójnego węzła płyt tektonicznych. Ostatnia z erupcji wulkanicznych miała miejsce zaledwie 4 lata temu, w kwietniu 2009.

Ptaki
nurki

Nurkują na głębokość
8 metrów

Żerujące głuptaki niebieskonogie, czerwononogie, a także maskowe można spotkać na większości wysp archipelagu.

Zderzenie
prądów

5
prądów
oceanicznych

Kombinacja pięciu prądów oceanicznych o różnych temperaturach wody skutkuje nadzwyczaj nieprzewidywalnymi pływami. Anomalia klimatyczne spowodowały natomiast unikatowość przyrody wysp.

Ryby jedyne w
swoim rodzaju

Ponad
50 gatunków ryb
endemicznych

Wokół wysp Galapagos żyje sporo ponad 400 gatunków ryb, z czego jedna czwarta występuje jedynie na Galapagos.


'El Niño'

co
5-7 lat

Fenomen klimatyczny 'El Niño'. Słabnące wiatry południowo-wschodnie powodują drastyczne podwyższenie temperatury morza, co z kolei wywołuje burze i ulewne deszcze.

Latać?
Po co?

niespełna
2000 gatunków
na 2 wyspach

Kormorany nielotne, które zachowały większość cech charakterystycznych dla ptaków — dziób, upierzenie, taki sam układ krążenia — wykształciły z biegiem czasu gładki tułów przydatny do nurkowania oraz szerokie płetwy do napędzania go w ruch podczas poszukiwania pożywienia w wodzie.

Unikatowe
Żółwie

potrafią dożyć
152 lat

Żółwie słoniowe z Galapagos są największymi żółwiami świata. Najpotężniejszy z dotychczas zaobserwowanych okazów miał skorupę mierzącą 1,5 metra i wagę około 249 kilogramów.

Stonogi odżywiające
się szczurami

osiągają
30 cm

Co jest większe od ich rozmiaru? Apetyt! Stonoga skolopendra jest znana z zajadania się jaszczurkami lawowymi, a nawet młodymi szczurami.

Zięby
Darwina

15
różnych
gatunków

Niewielkie ptaki o podobnej budowie tułowia i zbliżonej kolorystyce, jednak wyraźnie zróżnicowanych dziobach. To właśnie one wywołały moment “Eureki!” Darwina, co zapoczątkowało jego badania w kierunku selekcji naturalnej i ewolucji.

Kraina
odkryć

60
nowych
gatunków

Taka ilość nowych gatunków porostów została odkryta na Galapagos w 2010 roku. 10 z nich w ogóle nie było wcześniej rozpoznanych przez naukowców.